Andrew Baillie, 1832-1903

Birth

Marriage

Death

__

__

__

Parents

Siblings

Children

__

__

?

 

Andrew Baillie

He is noted in John Alexander Lamb (ed.), The Fasti of the United Free Church of Scotland 1900-1929, Oliver & Boyd, Edinburgh, 1956, p. 565, under the heading Jamaica, Missionaries:

Andrew Baillie, b. 1832 at Fountainhall. Educated at Heriot Public school [i.e. the parish school of the parish of Heriot MLN]; the University of Edinburgh; and the United Presbyterian College, Edinburgh. Ordained and inducted to Ollaberry, Shetland on 18.9.1861. Appointed missionary to Jamaica on 1.1.1867. Retired 26.1.1890. Died 3.11.1903. Married.

 

Sources:

(1) Year of birth, date of death: quote from Lamb (1956) above, furnished by Dr. J.A. Robertson, email, November 29, 2002.

(2) Wife's name: Marriage record, furnished by Dr. J.A. Robertson, email, November 29, 2002.

Home Page